دنیای فناوری اطلاعات

آموزش ، اخبار آی تی ، اطلاع رسانی ، ...

آزمایش و تشخیص حافظه رم صدمه دیده
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۳  کلمات کلیدی: آموزش ، سیستم عامل ، سخت افزار

اگر شما گرفتار صفحه آبی و گیر کردن و خاموش شدن های متناوب رایانه شده اید ،باید به سلامت حافظه RAM کامپیوتر خود شک کنید.ما در اینجا قصد داریم تا یکی از روش های آزمایش و عیب یابی حافظه رم رایانه را برای شما شرح دهیم.


این شیوه آزمایش رم در حالت هایی که رایانه دچار عارضه صفحه نمایش آبی Blue Screen of Death یا BSoD می شود برای پیدا کردن ماژول رم صدمه دیده به کار می رود.از دیگر نشانه های این مشکل می توان به کج شده و از حالت طبیعی در آمدن تصویر در بازی های 3D و نیود موفقیت در بوت شدن سیستم که بیشتر با صداهای بوق عجیب همراه است ، اشاره کرد. در صورت مشاهده این علائم در رایانه آسان ترین و موثر ترین راه عیب یابی استفاده از ابزار تشخیص عیب حافظه شرکت مایکروسافت موسوم به Memory Diagnostic Tool است. این نرم افزار به صورت رایگان در ویندوز 7 و  8 قرار داده شده است.(البته معروفترین برنامه تست حافظه همان MemTest 86 است که لازمه یک دیسک بوت به همراه این برنامه داشته باشیم.)

 

روش آزمایش

به خاطر داشته باشید که آزمایش حافظه به منظور به حداقل رساندن باراضافی روی ماژول رم ، به طور مستقل از ویندوز اجرا می شود. لازم است پس از انجام آزمایش ، رایانه خود را خاموش و روش کنید.برای شروع کار دکمه ای از صفحه کلید که علامت ویندوز دارد را فشار  داده ، نگه داشته و دکمه R را فشار دهید و سپس دستور mdsched را تایپ کرده و Enter را بزنید.پنجره جدیدی باز شده و از شما می خواهد که رایانه خود را ری استارت کنید این کار را انجام داده و منتظر بمانید تا ابزار تشخیص عیب ویندوز بالا آمده و اجرا شود.این ابزار به صورت قراردادی حالا شروع به کار کرده و به اسکن خودکار سیستم می پردازد. کاربرهای حرفه ای می توانند با فشار داده دکمه F1 به منوی گزینه های Option نیز نگاهی بیندازند.بسته به کارایی و مقدار حافظه رم رایانه شما ، تکمیل زمان اسکن رایانه ممکن است طولانی تر شود.پس از اتمام کار ، خود ابزار عیب یابی ، رایانه را خاموش و روشن و ویندوز را به شکلی عادی راه اندازی می کند. در سمت راست تسک بار رایانه تان ، دکمه ای ظاهر می شود که با کلیک کردن روی آن بازبینی نتایج آزمایش با همه اطلاعات مربوط به آن امکان پذیر خواهد شد. اگر خطایی مشاهده شود ، ابزار سعی می کند تا میدا آن اشکال را مشخص کرده و به تلاش برای رفع آنها بپردازد.ناگفته پیداست که در صورت معیوب بدون یک ماژول رم ، باید نسبت به تعویض و جایگزینی آن با یک رم سالم مشابه اقدام نمایید.

 

منبع : نشریه کلیک شماره 440 ( یکشنبه 31 شهریور 1392 )