جستجو مقالات و مجلات علمی در گوگل

حتماً تاکنون پیش آمده پس از صرف مدت زمان بسیاری برای یافتن مقاله یا مطلبی خاص، به نتیجه‌ی مطلوب دست نیافته و ناامیدانه دست از جستجو بکشید. دلیل این رویداد این است که اکثر افراد برای یافتن مطالب موردنظرشان، رایج‌ترین راه‌‌حل موجود یعنی‌ استفاده از موتورهای جستجو نظیر یاهو و گوگل را انتخاب می‌کنند.

نتیجه‌ی این جستجوها شامل تمامی وبلاگ‌ها و نظرات شخصی افراد مختلف، سایت‌های غیرتخصصی و مطالبی‌ است که صحت و درستی‌ علمی‌ آن‌ها تضمین شده نمی‌‌باشد. درنتیجه تشخیص و یافتن مقاله و یا مطلب علمی‌ مورد نظر از میان این تعداد اسناد متفرقه، کار دشواری به نظر می‌رسد.

به همین جهت گوگل ابزار جستجوی نوینی را به منظور محدود کردن گستره‌ی جستجو و نمایش صفحاتی که صحت آن‌ها از لحاظ علمی‌ ثابت شده می‌باشد، ارائه کرده است.

ایده‌ی اولیه‌ی این ابزار که پژوهشگر گوگل یا Google Scholar نام دارد، توسط دو تن از محققین شرکت گوگل به نام‌های Alex verstak  و  Anurag Acharya در سال 2006 مطرح شد و یک سال بعد تکامل یافته و شکل اجرایی به خود گرفت.

"پژوهشگر گوگل" ابزاری است که کتاب‌ها، مقالات، خلاصه ها، مطالب و اسناد علمی‌ مرتبط با موضوع مورد جستجو را یافته و بر اساس تعداد دفعاتی که به آن مقاله استناد شده و همچنین میزان اعتبار مقاله، به مناسب‌ترین شکل برای فرد جستجوگر طبقه‌بندی خواهد شد. بدیهی‌ است که معتبر‌ترین مقالات و مطالب در صفحه‌ی اول قرار داده می‌شود.

برای دست‌یابی به این سرویس کافیست به نشانی‌  http://scholar.google.com رفته و یا از صفحه‌ی اصلی‌ گوگل در قسمت more گزینه‌ی Scholar را انتخاب کرد.

صفحه‌ی پژوهشگر شامل بخشی برای نوشتن عبارت مورد جستجو و تنظیمات مربوط می‌باشد. همچنین جمله‌ی "Stand on the shoulders of giants" به معنی‌ "بر شا‌نه‌های غول‌ها بایست" که پیام دعوت شرکت گوگل برای استفاده از سرویس پژوهشگرش می‌باشد نیز، قابل مشاهده است.

جستجو می‌تواند بر اساس نام نویسنده، مقالاتی که اخیراً انتشار یافته، عنوان مقاله، تعدادی از کلمات کلیدی مقاله و یا محدود زمانی‌ انتشار آن صورت گیرد. 

برای انجام جستجو بر اساس نام نویسنده، کافیست نام کامل وی داخل دو کوتیشن (" ") قرار داده شود. برای یک جستجوی مۆثرتر همواره پیشنهاد می‌شود که اولاً نام اولین نویسنده‌ی مقاله، کتاب و یا مطلب علمی‌ نوشته شود، ثانیاً از عبارت Author به معنی‌ نویسنده در کنار نام عنوان شده استفاده گردد.

نحوه‌ی دریافت مطالب بر اساس مقالاتی که اخیراً انتشار یافته، بدین صورت است که پس از جستجوی عبارت موردنظر و نمایش صفحه‌ی نتایج، می‌توان تنها مقالاتی را که در یک بازه‌ی زمانی‌ خاص انتشار یافته‌اند را گلچین کرده و مورد بررسی‌ قرار داد. به عنوان مثال، با انتخاب گزینه ی Since 2012 به معنی‌ "از سال 2012"، تنها مقالات منتشر شده در گستره‌ی زمانی‌ مذکور در صفحه نشان داده می‌شود.

همچنین برای جستجو از طریق عنوان مقاله، کافیست عنوان مورد نظر را داخل کوتیشن نوشته و آن را جستجو کنید.

پیشنهاد گوگل برای دستیابی سریع و دقیق به مطالب مورد نیاز این است که برای جستجو، از نام اولین نویسنده، عنوان و یک کلیدواژه استفاده گردد.

حال می‌بایست کمی‌ در مورد مشاهدات پس از انجام جستجو بحث نمود.

پس از نمایش صفحه‌ی نتایج، در زیر هر نتیجه، با عباراتی مانند Cited by، Related Articles، BL Direct و ...  مواجه می‌شویم که مفاهیم آن‌ها به اختصار در زیر آمده است :

Cited by : مراجعات و استناد‌هایی‌ که به مقاله‌ی مورد نظر شده است.

Related Article : مقالات مشابه مقاله‌ی مورد جستجو می‌باشد.

Library links "Online: در صورتیکه مقاله‌ی مورد نظر در لیست کتابخانه‌ی اینترنتی موجود و دسترسی‌ به آن به صورت آنلاین امکان‌پذیر باشد.

Library links "Offline : کتابخانه‌ی واقعی‌ و غیرمجازی که مطلب جستجو شده در قالب کتاب، مقاله و ... در آنجا یافت می‌شود.

BL Direct : در صورت وجود متن کامل یک مقاله، کتاب و یا مطلب علمی‌، می‌توان مورد مذکور را از طریق این بخش خریداری کرد.

گستردگی مطالب و نکات مربوط به پژوهشگر گوگل فراتر از مطالبی‌ است که در این بخش مطرح شد. با این حال تمامی مراحل و مواردی که برای انجام یک جستجوی کامل و سریع مورد نیاز است، عنوان شد.

/ 0 نظر / 50 بازدید